Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když trávení je trápení

Když trávení je trápení

25.11.2009 - MUDr. Petr Hoffmann

K nejčastějším potížím a nemocím dnešní doby patří trávicí problémy. Jíme a pijeme nejméně 3 – 5 x za den a to, co jíme, jak jíme, kolik jíme, v kolik jíme atd. – to vše se významně odráží nejen na našem zažívacím traktu, ale i na celém organizmu. Strava (a životospráva vůbec) je jednou z nejčastějších příčin celé řady onemocnění. V dětském věku je na vině převážně strava a vrozená konstituce, v dospělém suverénně vede psychika a strava.

Čínská medicína se velmi často zabývá nemocemi a potížemi způsobenými
stravou (většinou psychosomatickými). Doporučí-li změnu stravy (a životosprávy jako takové) a užívání čínských bylin, dochází k rychlému zlepšení celkového stavu, což pacient samozřejmě kvituje s povděkem.

Ze 3/4 léčí strava, z 1/4 pak lék, říká jedno okřídlené čínské rčení a jen dotvrzuje důležitost úpravy stravy a stravovacích zvyklostí. Jiné čínské přísloví: správný lék chutná hořce znamená, že hořčiny (myšleno byliny a potraviny hořké povahy a chuti – kupř. kedlubny, ředkvičky, hlávkový salát, celer, dýně, chřest apod.) podle čínské medicíny ochlazují horko a vysušují vlhko. Stagnace energie čchi, horko a vlhko jsou v čínské medicíně při trávicích obtížích nejčastěji citované pojmy. Nicméně některé základní stravovací nešvary, které mohou vést k oslabení trávicího systému, si nyní připomeňme:

Desatero (ne)správného stravování
1. Jíme příliš rychle nebo za pochodu (při práci, v autě, při čtení, při sledování TV apod.) – toto vede ke stagnaci čchi v žaludku QI ZHI a ke stagnaci potravy v trávicím traktu.
2. Jíme pozdě večer či dokonce v noci – to vede k oslabení jinu žaludku YIN XU.
3. Pracovní ( tzv. byznysové) obědy, kdy při jídle pracujeme, diskutujeme o práci – to vede ke stagnaci čchi v žaludku QI ZHI.
4. Po jídle ihned znovu pracujeme, bez krátké siesty – to vede k oslabení čchi žaludku a sleziny QI XU.
5. Jíme v emočním napětí, v rozpoložení či rozčilení – toto vede ke stagnaci čchi v játrech a v žaludku QI ZHI.
6. Jíme nepravidelné množství, kupř. jeden den se přejíme, druhý den zase vůbec nejíme – to vede k oslabení čchi žaludku QI XU.
7. Nesnídáme, vynecháváme nejdůležitější denní jídlo – to vede k oslabení čchi žaludku a sleziny QI XU a krve u žen XUE XU.
8. Náhle měníme stravovací návyky – to vede k oslabení čchi žaludku a sleziny QI XU.
9. Jíme příliš o víkendech, kdy pracujeme méně, než ve všední den – to vede ke stagnaci čchi v žaludku QI ZHI a k retenci potravy v trávicím traktu.
10. Půst je vhodný pro lidi fyzické konstituce Nadměrný a Horký typ (viz str. 81, 83), u ostatních typů kompletní půst pouze o vodě či zeleninových šťávách vede k oslabení čchi žaludku a sleziny QI XU.

Děláme dost pro to, aby náš žaludek byl „jako v pokojíčku“? Někdy má člověk dojem, jako by někteří lidé dráždili svoje zažívání a zkoušeli, co všechno jejich žaludek vydrží... A nemusíme se zrovna dívat na rekordmany, kteří závodí v počtu snědených párků či švestkových knedlíků za hodinu. Stačí, když si pozorně přečteme výše zmíněné Desatero a hned zjistíme, co nedodržujeme! Základem je střídmá, pestrá a pravidelná strava a dobrá psychická pohoda. Jídlo by pro nás mělo být radostným potěšením a kulinářským zážitkem současně.

Co vše strava způsobuje?
Potraviny se dělí dle povahy (horké, teplé, neutrální, studené a chladné) a chutě (kyselé, hořké, sladké, ostré a slané). Nadměrná či jednostranná konzumace potravin může způsobit následující potíže: …

Zajímá vás, jaké potíže vám může strava způsobit? Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ).

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz